Thank you all who attended our first ever Game Day!! Here are our winners and their deck lists:
1st: Nick Teeples
Deck Name: VWR Planeswalker
Deck:
4 Ajani Vengeant
3 Jace, the Mind Sculptor
2 Elspeth, Knight Errant
3 Gideon Jura
4 Wall of Omens
3 Day of Judgement
3 Negate
3 Cancel
3 Oblivion Ring
2 Path to Exile
4 Spreading Seas
4 Arid Mesa
4 Celestial Colonnade
4 Glacial Fortress
2 Mountain
4 Island
4 Plains
4 Scalding Tarn
Sideboard:
1 Kozilek, Butcher of Truth
1 Oblivion Ring
2 Path to Exile
2 Wall of Denial
3 Luminarch Ascension
3 Flash Freeze
3 Celestial Purge
2nd: Erick Bailey
Deck Name: Did not turn in Registration Sheet
3rd: Adam Cubr
Deck Name: Unnamed
Deck:
3 Warren Instigator
4 Goblin Bushwhacker
4 Goblin Guide
3 Quest for the Goblin Lord
4 Dragon Fodder
4 Goblin Chieftan
4 Lightning Bolt
4 Flame Slash
4 Smoldering Spires
4 Burst Lightning
4 Siege Gang Commander
18 Mountain
Sideboard:
3 Manabarbs
2 Pithing Needle
2 Shatter
4 Unstable Footing
4 Magma Spray
4th: Kevin Cubr
Deck Name: Naggro
Deck:
4 Forest
4 Mountain
4 Plains
2 Stirring Wildwood
1 Raging Ravine
2 Sunpetal Grove
3 Rootbound Crag
4 Evolving Wilds
4 Wild Nacatl
4 Birds of Paradise
1 Scute Mob
2 Mul Daya Channelers
3 Transcendent Master
2 Ranger of Eos
2 Baneslayer Angel
4 Woolly Thoctar
4 Bloodbraid Elf
4 Lightning Bolt
4 Path to Exile
2 Ajani Vengeant
Sideboard:
3 Great Sable Stag
4 Celestial Purge
3 Kor Firewalker
1 Flame Slash
2 Oblivion Ring
1 Baneslayer Angel
1 Dragonmaster Outcast
5th: Ben Idoni
Deck Name: Unnamed
Deck:
4 Blightning
3 Terminate
3 Maelstrom Pulse
4 Bloodbraid Elf
4 Putrid Leach
4 Vengevine
3 Sprouting Thrinax
2 Sarkham the Mad
4 Goblin Ruinblaster
2 Bituminous Blast
4 Savage Lands
4 Raging Ravine
2 Lavaclaw Reach
4 Verdant Catacombs
2 Rootbound Crag
2 Dragonskull Summit
3 Swamp
3 Mountain
3 Forest
Sideboard:
2 Thought Hemmorrhage
1 Bituminous Blast
4 Doom Blade
4 Malakir Bloodwitch
2 Pithing Needle
2 Consuming Vapors
6th: Kris Williams
Deck Name: Unnamed
Deck:
2 Nissa Revane
2 Garruk Wildspeaker
2 Howl of the Night Pack
1 Joraga Tree Speaker
2 Kazandu Tuskcaller
4 Nissa's Chosen
4 Elvish Archdruid
3 Acidic Slime
4 Ant Queen
2 Tajuru Preserver
2 Llanowar Elves
4 Oran-Rief the Vastwood
2 Oracle of Mul Daya
4 Nature's Spiral
3 Eldrazi Monument
19 Forest
Sideboard:
4 Bloodbraid Elf
4 Rootbound Crag
1 Birds of Paradise
2 Raging Ravine
4 Chain Reaction
7th: Alex Baskel
Deck Name: B/W Control
Deck:
1 Elspeth, Knight Errant
2 Day of Judgement
3 Abyssal Persecutor
2 Sign in Blood
3 Consuming Vapors
3 Oblivion Ring
3 Vampire Nighthawk
3 Baneslayer Angel
4 Duress
4 Tidehollow Sculler
4 Path to Exile
4 Vampire Hexmage
4 Marsh Flats
4 Arcane Sanctum
7 Swamp
7 Plains
2 Tectonic Edge
Sideboard:
4 Kor Firewalker
4 Pithing Needle
2 Relic of Progenitus
1 Emrakul, the Aeons Torn
2 Mind Shatter
2 All is Dust
8th: Ben Marz
Deck Name: Esper Tapout
Deck:
3 Ever Flowing Chalice
3 Path to Exile
3 Deprive
4 Spreading Seas
3 Oblivion Ring
3 Jace, the Mind Sculptor
2 Elspeth, Knight Errant
2 Day of Judgement
2 Mind Shatter
2 Martial Coup
3 Baneslayer Angel
1 Ulamog
3 Wall of Omens
4 Arcane Sanctum
2 Creeping Tar Pit
2 Drowned Catacombs
3 Celestial Colonnade
3 Halimar Depths
2 Glacial Fortress
2 Island
3 Marsh Flats
2 Swamps
2 Plains
Sideboard:
1 Wall of Omens
2 Kor Firewalker
1 Perimeter Captain
2 Celestial Purge
1 Negate
1 Mind Control
3 Pithing Needle
1 Baneslayer Angel
2 Consuming Vapors
1 Oblivion Ring
These were our top 8!! Congratulations to you all!
BC Comix[justify]
1st: Nick Teeples
Deck Name: VWR Planeswalker
Deck:
4 Ajani Vengeant
3 Jace, the Mind Sculptor
2 Elspeth, Knight Errant
3 Gideon Jura
4 Wall of Omens
3 Day of Judgement
3 Negate
3 Cancel
3 Oblivion Ring
2 Path to Exile
4 Spreading Seas
4 Arid Mesa
4 Celestial Colonnade
4 Glacial Fortress
2 Mountain
4 Island
4 Plains
4 Scalding Tarn
Sideboard:
1 Kozilek, Butcher of Truth
1 Oblivion Ring
2 Path to Exile
2 Wall of Denial
3 Luminarch Ascension
3 Flash Freeze
3 Celestial Purge
2nd: Erick Bailey
Deck Name: Did not turn in Registration Sheet
3rd: Adam Cubr
Deck Name: Unnamed
Deck:
3 Warren Instigator
4 Goblin Bushwhacker
4 Goblin Guide
3 Quest for the Goblin Lord
4 Dragon Fodder
4 Goblin Chieftan
4 Lightning Bolt
4 Flame Slash
4 Smoldering Spires
4 Burst Lightning
4 Siege Gang Commander
18 Mountain
Sideboard:
3 Manabarbs
2 Pithing Needle
2 Shatter
4 Unstable Footing
4 Magma Spray
4th: Kevin Cubr
Deck Name: Naggro
Deck:
4 Forest
4 Mountain
4 Plains
2 Stirring Wildwood
1 Raging Ravine
2 Sunpetal Grove
3 Rootbound Crag
4 Evolving Wilds
4 Wild Nacatl
4 Birds of Paradise
1 Scute Mob
2 Mul Daya Channelers
3 Transcendent Master
2 Ranger of Eos
2 Baneslayer Angel
4 Woolly Thoctar
4 Bloodbraid Elf
4 Lightning Bolt
4 Path to Exile
2 Ajani Vengeant
Sideboard:
3 Great Sable Stag
4 Celestial Purge
3 Kor Firewalker
1 Flame Slash
2 Oblivion Ring
1 Baneslayer Angel
1 Dragonmaster Outcast
5th: Ben Idoni
Deck Name: Unnamed
Deck:
4 Blightning
3 Terminate
3 Maelstrom Pulse
4 Bloodbraid Elf
4 Putrid Leach
4 Vengevine
3 Sprouting Thrinax
2 Sarkham the Mad
4 Goblin Ruinblaster
2 Bituminous Blast
4 Savage Lands
4 Raging Ravine
2 Lavaclaw Reach
4 Verdant Catacombs
2 Rootbound Crag
2 Dragonskull Summit
3 Swamp
3 Mountain
3 Forest
Sideboard:
2 Thought Hemmorrhage
1 Bituminous Blast
4 Doom Blade
4 Malakir Bloodwitch
2 Pithing Needle
2 Consuming Vapors
6th: Kris Williams
Deck Name: Unnamed
Deck:
2 Nissa Revane
2 Garruk Wildspeaker
2 Howl of the Night Pack
1 Joraga Tree Speaker
2 Kazandu Tuskcaller
4 Nissa's Chosen
4 Elvish Archdruid
3 Acidic Slime
4 Ant Queen
2 Tajuru Preserver
2 Llanowar Elves
4 Oran-Rief the Vastwood
2 Oracle of Mul Daya
4 Nature's Spiral
3 Eldrazi Monument
19 Forest
Sideboard:
4 Bloodbraid Elf
4 Rootbound Crag
1 Birds of Paradise
2 Raging Ravine
4 Chain Reaction
7th: Alex Baskel
Deck Name: B/W Control
Deck:
1 Elspeth, Knight Errant
2 Day of Judgement
3 Abyssal Persecutor
2 Sign in Blood
3 Consuming Vapors
3 Oblivion Ring
3 Vampire Nighthawk
3 Baneslayer Angel
4 Duress
4 Tidehollow Sculler
4 Path to Exile
4 Vampire Hexmage
4 Marsh Flats
4 Arcane Sanctum
7 Swamp
7 Plains
2 Tectonic Edge
Sideboard:
4 Kor Firewalker
4 Pithing Needle
2 Relic of Progenitus
1 Emrakul, the Aeons Torn
2 Mind Shatter
2 All is Dust
8th: Ben Marz
Deck Name: Esper Tapout
Deck:
3 Ever Flowing Chalice
3 Path to Exile
3 Deprive
4 Spreading Seas
3 Oblivion Ring
3 Jace, the Mind Sculptor
2 Elspeth, Knight Errant
2 Day of Judgement
2 Mind Shatter
2 Martial Coup
3 Baneslayer Angel
1 Ulamog
3 Wall of Omens
4 Arcane Sanctum
2 Creeping Tar Pit
2 Drowned Catacombs
3 Celestial Colonnade
3 Halimar Depths
2 Glacial Fortress
2 Island
3 Marsh Flats
2 Swamps
2 Plains
Sideboard:
1 Wall of Omens
2 Kor Firewalker
1 Perimeter Captain
2 Celestial Purge
1 Negate
1 Mind Control
3 Pithing Needle
1 Baneslayer Angel
2 Consuming Vapors
1 Oblivion Ring
These were our top 8!! Congratulations to you all!
BC Comix[justify]
- Code:
Last edited by Admin on Tue May 25, 2010 3:02 pm; edited 1 time in total (Reason for editing : Layout issues)